fbpx

Ako znížiť spotrebu elektriny a ušetriť peniaze v čase krízy?

Základným heslom dneška je „znížiť spotrebu elektriny a ušetriť peniaze.“ Európska komisia navrhuje, aby sa obyvatelia členských štátov snažili znížiť spotrebu elektriny o 5% v špičke a 10% mimo špičky, čo spolu znamená celkové zníženie spotreby elektriny o 15%. Ako teda môžeme elektrinu ušetriť? Tejto otázke sa venujú rôzne odborné články a bola jej venovaná aj diskusia v rámci podujatí Zelená vízia pre Slovensko – Úspory energií a obnoviteľné zdroje energie v čase krízy.

Prvým krokom je poznať svoju spotrebu. Momentálne je na trhu veľké množstvo rôznych meračov, či dokonca systémov diaľkového merania spotreby energií, ktoré riadi inteligentná zbernica dát. Keď spoznáme svoju reálnu spotrebu a získame určitú predstavu o tom, kedy a z akých príčin je naša spotreba najvyššia, môžeme vďaka tomu začať realizovať rôzne opatrenia, ako ju znížiť.

Základné opatrenia šetrenia zvládnete už dnes

Medzi základné opatrenia, ktoré už prakticky všetci realizujeme úplne automaticky, aby sme čo najviac ušetrili, patrí používanie LED žiaroviek, namiesto klasických. LED žiarovky sú úsporné a navyše vydržia dlhšie. Dokonca môžete kúpiť LED žiarovky, pri ktorých si môžete regulovať ich jas, čím ešte viac ušetríte. 

Mnoho spotrebičov a prístrojov aj po „vypnutí“ prejde len do pohotovostného režimu, v ktorom však naďalej „žerú“ elektrinu. Z tohto dôvodu by sme mali spotrebiče, ktoré aktuálne nepoužívame vypínať úplne a ak je to možné dokonca vytiahnuť ich z elektrickej siete. Je možné kúpiť si zástrčky a predlžovacie káble, ktoré je možné vypnúť prísun energie iba prepnutím bezpečnostného spínača.

V prípade moderných smart spotrebičov a smart domácností je možné nepotrebné spotrebiče vypínať aj pomocou rôznych aplikácií. Keď úplne vypneme 5 zariadení, môžeme ušetriť až 80 eur.

Najväčším energetickým žrútom v domácnosti býva TV, ktorý nechávame zapnutý, ako zvukovú kulisu celý deň. Podľa odporúčaní by sme sa mali naučiť vypnúť TV, keď dopozeráme program, ktorý sme chceli vidieť.  

Efektívnym kúrením k nižším faktúram za energie

Ďalším spôsobom ako ušetriť energie je naučiť sa správne vyvetrať dom, či byt. Väčšina z nás necháva mierne pootvorené okno počas dlhej doby alebo aj celého dňa. Správne vetranie má však prebiehať tak, že sa súčasne otvoria všetky okná, aby sa celý priestor poriadne prevetral. Tento postup môžeme opakovať podľa potreby počas dňa, ale len na krátku chvíľu, nie dlho. Samozrejme počas vetrania je dôležité vypnúť kúrenie.

Zníženie teploty je tiež spôsob, ako ušetriť. Ak budete kúriť na teplotu len o stupeň, či dva nižšiu, nebudete to cítiť a ušetríte až 10% nákladov.          

Toto sú opatrenia, ktoré môžeme realizovať úplne sami, avšak ak snahu o ušetrenie energií resp. výdavkov za energie berieme vážne, môžeme požiadať o odbornú konzultáciu a nechať si poradiť, kde a akým spôsobom môžeme ešte znížiť spotrebu energií. Často napríklad je vhodné vymeniť istič, aby ste neplatili za zbytočne veľký istič.

V rámci už spomínanej diskusie sa tiež zhodli, že spoľahlivým spôsobom, ako ušetriť, je energetická nezávislosť, ktorá sa dá dosiahnuť vďaka fotovoltike.

Podľa odborníkov práve fotovoltika predstavuje budúcnosť fungovania celosvetových energetických systémov a trhov. V rámci novely zákona o energetike sa umožňuje čerpanie finančných prostriedkov Európskej únie na súvisiace investície zamerané na podporu obnoviteľných zdrojov energie a zvýšenie flexibility elektroenergetických sústav.

Touto novou legislatívou sa uľahčí prístup na trh, podporuje sa aj samospotreba a zvyšuje transparentnosť.

Práve snaha o energetickú samostatnosť a zníženie spotreby nám ukázala a stále rozširuje možnosti využívania fotovoltiky v našom bežnom živote, od základných možností využívania solárnych panelov na streche, po rozhodne zaujímavé možnosti, akými sú napr. solárne terasy, ploty. Pre viac informácií si môžete pozrieť naše stránky ecohit.sk.

V prípade záujmu, poskytujeme aj bezplatnú konzultáciu.

Vložiť komentár