Najčastejšie otázky - FAQ

Najčastejšie otázky zákazníkov. Nájdete tu svoju odpoveď?

Využívanie solárnych panelov nie je vhodné pre každého, najmä ak bývate v bytovom dome, váš dom je v tieni a má nedostatok slnka počas dňa, máte malý pozemok, kde nie je priestor na inštaláciu a podobne.

Väčšina ľudí vám povie, že najlepšie riešenie pre nainštalovanie solárnych panelov je nainštalovať ich na strechu. To ale nie je jediné riešenie, zvážte aj ďalšie možnosti. Môžete napríklad využiť solárny plot, solárne panely môžete mať nainštalované na zimných záhradách, pergolách alebo terasách. Slnečnú energiu môžete využívať aj pre vaše elektrické dopravné prostriedky a to pomocou carportov a bikeportov.

Kritici solárnych panelov vám budú tvrdiť, že solárne panely nevyrábajú energiu keď je zamračené. Opak je ale pravdou. Solárne panely dokážu byť účinné aj cez zamračené počasie, aj keď nie v plnom rozsahu. Panely zbierajú energiu aj z odrazených lúčov. Vedci neustále vyvíjaju solárne panely, čím sa bude zvyšovať aj ich výkon.

Za posledných desať rokov náklady na inštaláciu solárnych panelov klesla o mimoriadnych 89%. Solárnej energetike ako jednej z mála sa podarilo klesanie cien technológii. 

Riešením pre túto otázku je tzv. “virtuálna batéria”, systém ukladania prebytočnej elektriky do siete. Ktorá vám nielen zabezpečí, že elektrina bude fungovať aj v noci ale taktiež vám poslúži pri výpadkoch prúdu. Drahším riešením, ktorý môžete využiť sú aj batérie, ktoré vám poslúžia podobne ako virtuálna.

Vo svete je čoraz väčší dopyt podporovať využívanie solárnej energie u bežných obyvateľov. A preto sa štáty rozhodli podporiť ich dotáciami na solárne elektrárne a elektromobily. Bohužiaľ Slovensko je v tomto zatiaľ pozadu, ale veríme že podpora štátu sa zlepší. Dotácia z fondu Zelená domácnosť je vo výške 1 500,-