fbpx

Akú starostlivosť a údržbu vyžaduje fotovoltaická elektráreň?

Jedným z najčastejšie prezentovaných benefitov fotovoltaických panelov je skutočnosť, že nevyžadujú žiadnu pravidelnú údržbu. Je to však skutočne tak? Na čo by ste sa mali pripraviť, ak sa chystáte prevádzkovať vlastnú elektráreň na pozemku, streche domu či firmy?

To, že fotovoltaická elektráreň nevyžaduje pravidelnú údržbu, je skutočne pravda. Panely sú stavané tak, aby boli bezúdržbové. Nemusíte ich umývať ani riešiť pravidelný servis. Avšak, aby dlhodobo fungovali na 100 %, je vhodné venovať im raz ročne pozornosť. Na čo konkrétne je potrebné dbať?

Vizuálna kontrola panelov

Kontrolu panelov je dobré nechať na odborníkov. Tí pomocou termovízie preveria, či na niektorých miestach nedošlo k poruche, ktorá by mohla negatívne vplývať na účinnosť. Taktiež skontrolujú a prečistia striedač či batérie. Samozrejme, ak máte dostatok skúseností, túto previerku viete vykonať aj sami.

Je možná optimalizácia fungovania panelov?

V rámci odbornej kontroly panelov raz ročne vám vieme navrhnúť úpravy, ktoré povedú k vyššej efektivite fungovania panelov. Vďaka optimalizácii v čase je možné skrátiť návratnosť investície a zabezpečiť, že z vašej elektrárne budete mať maximálny úžitok. Technológie idú neustále vpred a objavujú sa nové príležitosti, ako povýšiť účinnosť fotovoltaiky na nový level.

A čo zimná údržba?

Kým počas leta či prechodného obdobia fotovoltaické panely nevyžadujú žiadnu údržbu, zima môže byť výnimkou. Totiž, keď na ne napadá sneh, účinnosť dokáže klesnúť až na nulu. Teda, pokiaľ chcete, aby vašu domácnosť zásobovali elektrickou energiou, je potrebné sneh odstrániť.

Máme však dobrú správu. Fotovoltaické panely sú obvykle inštalované tak, aby sa sneh na nich neudržiaval. Teda, opadne samospádom, respektíve, roztopí sa.

Pokiaľ sa rozhodnete pre moderné fotovoltaické riešenie od nás, automaticky získate záručný či pozáručný servis vrátane pravidelných prehliadok. Nemusíte tak skutočne prakticky nič riešiť.

Vložiť komentár