Akým spôsobom je možné zužitkovať prebytky elektriny z fotovoltaických panelov?

Množstvo elektrickej energie vyrobenej fotovoltaickými panelmi sa líši v závislosti od viacerých faktorov. Toto kolísanie sa prejavuje na tom, že niekedy môžu vznikať prebytky. Čo by ste o nich mali vedieť?

V zásade existujú 2 spôsoby, ako sa dajú zužitkovať prebytky elektrickej energie z fotovoltaických panelov. Prvým je vlastný akumulátor, druhým dodávanie elektriny do distribučnej siete.

Akumulátor na ukladanie prebytkov

Toto riešenie sa najčastejšie využíva v prípade off-grid systémov, ktoré nie sú pripojené k distribučnej sieti. Avšak, dá sa použiť aj pri iných riešeniach fotovoltaiky. Pokiaľ je odber príliš nízky, elektrina sa automaticky ukladá do akumulátorov.

Napríklad, počas obeda, keď slnko svieti najsilnejšie, sa dobije batéria. Večer, keď potrebujete viac kúriť a svietiť, sa energia z akumulátora môže naplno využiť. Na distribučnej sieti ste tak závislí iba minimálne.

Pripojenie do distribučnej siete

Pri inštalácii fotovoltaických panelov pre našich klientov automaticky vybavujeme žiadosť o pripojenie k distribučnej sieti a uzatvárame zmluvu o pripojení zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej sústavy.

Následne je možné prebytky elektrickej energie legálne dodávať do distribučnej siete. Nemusíte tak riešiť drahý akumulátor a viete, že elektrina bude efektívne využitá.

Ako vykryť nedostatok elektriny z fotovoltaiky?

Majitelia fotovoltaických panelov sa stretávajú aj s opačným problémom – nedostatkom elektriny na pokrytie aktuálnych požiadaviek. Pokiaľ máte akumulátor, chýbajúcu energiu viete čerpať z neho. Veľkou výhodou je však práve pripojenie k distribučnej sieti. Vďaka nemu môžete výkyvy v dodávke elektriny z panelov vykryť bez akýchkoľvek starostí.

Máte ďalšie otázky ohľadom prebytkov elektriny z fotovoltaiky a pripojenia k distribučnej sieti? Neváhajte nás kontaktovať a využite konzultáciu úplne zadarmo!

Vložiť komentár