fbpx

Ecacia (Ekácia) na solárny zber napodobňuje stromy afrických saván

Pokiaľ ide o udržateľné inovácie, niekedy najlepšia inšpirácia pochádza zo samotnej prírody. Londýnsky dizajnér Samuel Wilkinson to krásne predviedol svojim najnovším výtvorom, prototypom s názvom Ecacia. Táto stromová štruktúra nielenže napodobňuje majestátne akácie nachádzajúce sa v afrických savanách, ale využíva aj slnečnú energiu a zároveň poskytuje príjemný prístrešok počas horúčav.

Dizajnový koncept pre Ecacia sa zrodil z hlbokého obdivu k schopnosti akácií vytvárať tieň a úkryt na ostrom africkom slnku. Tieto stromy, známe svojimi širokými, plochými korunami, majú minimálnu spodnú vegetáciu, čo z nich robí dokonalý prirodzený oddych pre farmárov a zvieratá.

Aké sú jej vlastnosti?

Skutočné kúzlo Ecacia spočíva v jej ekologických vlastnostiach. Strecha tejto unikátnej konštrukcie je osadená viac ako 700 solárnymi článkami. Tieto monokryštalické kremíkové solárne články efektívne zachytávajú slnečné svetlo a premieňajú ho na čistú obnoviteľnú energiu. Táto energia sa môže použiť na napájanie neďalekej verejnej vybavenosti, kioskov alebo dokonca na nabíjanie elektrických vozidiel a bicyklov v kombinácii so skladovaním elektriny. Prípadne môže byť dodávaný späť do siete, čím prispieva k celkovej dodávke zelenej energie.

Ekácia nekončí pri výrobe energie. Je navrhnutý ako viacúčelový doplnok do mestských priestorov. So sedem metrov širokou strechou obloženou drevom ponúka veľkorysú zatienenú plochu, kde sa ľudia môžu zhromažďovať, aby unikli slnečným lúčom. To však nie je všetko. Ekácia sa môže pochváliť aj štyrmi programovateľnými LED svietidlami, ktoré sú šikovne ukryté vo svojich podporných „vetvách“. Tieto lampy vrhajú jemnú žiaru smerom nahor do dreveného baldachýnu a vytvárajú v noci jemnú a príjemnú atmosféru.

Samuel Wilkinson v spolupráci s americkým start-upom Solar Forma posunul biomimiku do nových výšin. Solar Forma sa špecializuje na vytváranie solárnych produktov pre mestské priestory, ktoré slúžia dodatočným funkciám nad rámec výroby energie. Ekácia je ukážkovým príkladom toho, ako môžu udržateľné produkty pridať komunitám obrovskú hodnotu kombináciou obnoviteľnej energie a tvorby miest.

„Kmeň“ Ecacia je robustný, vyrobený z oceľového rámu s hliníkovým opláštením, ktorý je schopný odolať vetru s rýchlosťou až 160 kilometrov za hodinu. Inštalácia je hračka, jej nastavenie zaberie len jeden deň.

Ecacia (Ekácia) a jej budúcnosť

Čo sa týka budúcnosti, Solar Forma plánuje vylepšiť Ekáciu začlenením aktívneho chladiaceho systému, ktorý ponúka ešte väčšiu úľavu počas extrémnych horúčav. Tento inovatívny koncept je ďalším krokom správnym smerom k trvalo udržateľnému, ekologickému mestskému dizajnu.

Vo svete, kde sa udržateľné energetické riešenia stávajú čoraz dôležitejšími, Ecacia ponúka pohľad na to, ako môžeme čerpať inšpiráciu z prírody na vytváranie praktických a ekologických riešení. Je to symbol nádeje na zelenšiu a čistejšiu budúcnosť, kde mestské priestory môžu využiť silu slnka a zároveň rešpektovať prírodný svet okolo nás. Ecacia od Samuela Wilkinsona je dôkazom toho, že dokážeme vybudovať lepšiu budúcnosť, jednu stavbu inšpirovanú stromami za druhou.

Zdroje:

Solar-harvesting Ecacia by Samuel Wilkinson mimics African trees (dezeen.com)

Solar-harvesting Ecacia by Samuel Wilkinson mimics trees of African savannahs – Designlab

Ecacia: A Solar Experience Of The Innovative Kind (constructionworld.in)

Vložiť komentár