Fotovoltická móda: Integrácia solárnych panelov do odevov a doplnkov

V dnešnej dobe, keď hovoríme o solárnej energii, zvyčajne máme na mysli high-tech gadgety alebo luxusné budovy. Vedeli ste však, že existuje celé módne hnutie poháňané slnkom? Fotovoltická móda potichu rastie posledných 10 rokov a chystá sa urobiť veľký rozruch!

Dizajnéri rozsvietili dráhu

Couture od Pauline van Dongen

Na čele stojí holandská dizajnérka Pauline van Dongen. Vytvára všetko od módnych outfitov až po každodenné oblečenie so zabudovanými solárnymi panelmi. Predstavte si, že máte na sebe tričko, ktoré dokáže nabiť váš telefón – to je ten druh mágie, na ktorom pracuje!

Svetlý nápad Tommyho Hilfigera

Nezaostával ani módny gigant Tommy Hilfiger. V roku 2014 predstavil bundy so solárnymi panelmi. Tieto špeciálne panely dokážu nabíjať vaše zariadenia, keď ste vonku. Nemusíte sa obávať vybitia batérie!

Slnečné okuliare, ktoré sa nikdy nestratia

Priali ste si niekedy, aby vám vaše slnečné okuliare mohli poslať správu, keď ich niekde zabudnete? Austrálska spoločnosť Tzukuri testuje slnečné okuliare so špeciálnym čipom na solárny pohon. Hovorí s vaším telefónom a pomôže vám ich nájsť, ak zmiznú.

Náhrdelníky, ktoré rozžiaria váš vzhľad

V roku 2009 vytvorila dizajnérka Mae Yokoyama náhrdelník, ktorý je ako malá nositeľná svetelná show. Je vyrobený z mini solárnych panelov a malých LED svetiel. Tento náhrdelník počas dňa pohltí slnečné svetlo a v noci krásne svieti.

Hodinky, ktoré nikdy neprestanú tikať

Počuli ste už o solárnych hodinkách? Sú ako superhrdinovia sveta hodiniek. Namiesto výmeny batérie získavajú energiu zo svetla. Môže to byť slnečné svetlo alebo dokonca svetlá vo vašej izbe.

Bunda, ktorá skrýva slnečné tajomstvo

Predstavte si oblečenie, ktoré dokáže nabiť váš telefón. Práve na tom pracuje tím Aalto University. Prišli na to, ako zapliesť solárne panely do látky. Je to ako premeniť svoje oblečenie na elektráreň!

Vedci z univerzity Aalto vo Fínsku navrhli bundu, pri ktorej ani nie je poznať, že sú vo vnútri solárne články. Postarali sa o to, aby to stále vyzeralo skvele, aj keď je to malá elektráreň.

Fotovoltická móda má svoje osobné čaro! Čo myslíte?

Zdroje:

Wearable Solar Dress – Pauline van Dongen

Solar-Powered Clothing: Everything You Need to Know | Who What Wear UKAalto University researchers create Sun-Powered Textiles jacket (dezeen.com)

Vložiť komentár