fbpx

Najčastejšie odpovede a otázky

V posledných rokoch spotreba fosílnych palív stúpla. Čím sa vytvorila kríza, ktorá spôsobuje rast cien fosílnych palív a znečisťovanie životného prostredia. A preto nastal čas sa poobzerať po obnoviteľných zdrojoch energie.

Poznáme tri základné zdroje obnoviteľnej energie, ktorú môžeme použiť v domácnostiach a to slnečný zdroj, vietor a geotermálna energia.

Nielenže je to lacný zdroj energie ale zároveň majú obrovský vplyv na životné prostredie.

Slnečná energia je najlepšie prijímaná medzi ľuďmi, pretože je jedným z najčistejších zdrojov energie a neprodukuje žiadne škodlivé látky.

Môžem využívať fotovoltaiku?

Využívanie solárnych panelov nie je vhodné pre každého, najmä ak bývate v bytovom dome, váš dom je v tieni a má nedostatok slnka počas dňa, máte malý pozemok, kde nie je priestor na inštaláciu a podobne.

Aké je najlepšie riešenie fotovoltoaiky pre mňa?

Väčšina ľudí vám povie, že najlepšie riešenie pre nainštalovanie solárnych panelov je nainštalovať ich na strechu. To ale nie je jediné riešenie, zvážte aj ďalšie možnosti.

Môžete napríklad využiť solárny plot, solárne panely môžete mať nainštalované na zimných záhradach, pergoloch alebo terasách.

Slnečnú energiu môžete využívať aj pre vaše elektrické dopravné prostriedky a to pomocou carportov a bikeportov.

Bude fotovoltaika fungovať aj keď bude zamračené?

Kritici solárnych panelov vám budú tvrdiť, že solárne panely nevyrábajú energiu keď je zamračené. Opak je ale pravdou.

Solárne panely dokážu byť účinné aj cez zamračené počasie, aj keď nie v plnom rozsahu. Panely zbierajú energiu aj z odrazených lúčov.

Vedci neustále vyvíjajú solárne panely, čím sa bude zvyšovať aj ich výkon.

Aké náklady obsahuje inštalácia solárnych panelov?

Za posledných desať rokov náklady na inštaláciu solárnych panelov klesla o mimoriadnych 89%. Solárnej energetike ako jednej z mála sa podarilo klesanie cien technológii.

A čo v noci, ako využijem solárnu energiu vtedy?

Riešením pre túto otázku je tzv. “virtuálna batéria”, systém ukladania prebytočnej elektriky do siete. Ktorá vám nielen zabezpečí, že elektrina bude fungovať aj v noci ale taktiež vám poslúži pri výpadkoch prúdu.

Drahším riešením, ktorý môžete využiť sú aj batérie, ktoré vám poslúžia podobne ako virtuálna.

Ako môžem získať dotáciu na solárne panely?

Vo svete je čoraz väčší dopyt podporovať využívanie solárnej energie u bežných obyvateľov. A preto sa štáty rozhodli podporiť ich dotáciami na solárne elektrárne a elektromobily.

Bohužiaľ Slovensko je v tomto zatiaľ pozadu, ale veríme že podpora štátu sa zlepší. Dotácia z fondu Zelená domácnosť je vo výške 1 500,-

Využite našu nezáväznú konzultáciu, kde vám radi poradíme a pomôžeme. Naši špecialisti nájdu riešenie ako využiť solárne panely, aj keď na to nemáte najvhodnejšie podmienky.

Taktiež vám radi pomôžeme a poradíme získať dotáciu na vašu solárnu elektráreň.

Vložiť komentár