Solárna energia prekvitá v prvej indickej dedine

Generálny tajomník OSN António Guterres bol svedkom pozoruhodnej premeny v Modhere v štáte Gudžarát. Táto historická dedina, kde sa nachádza staroveký chrám Slnka, je teraz prvou indickou komunitou, kde prekvitá solárna energia. Guterres pochválil dedinčanov za to, že prijali obnoviteľnú energiu, čo je krok, ktorý nielen zlepšuje ich životy, ale tiež bojuje proti klimatickým zmenám.

Meniace sa bohatstvo, jeden solárny panel naraz

Gadvi Kailashben, 42-ročná vdova a obyvateľka Modhery, sa spolieha na poľnohospodárstvo, aby uživila svoju rodinu. Inštalácia solárnych panelov na jej dom zmenila hru. Kailashben, predtým zaťažený statným účtom za elektrinu vo výške približne 2 000 rupií, teraz neplatí nič. Od chladničiek až po práčky, celá jej domácnosť beží na solárnu energiu, čím si šetrí ťažko zarobené peniaze na každodenné výdavky a vzdelanie svojich detí.

Moc ľuďom a ich vreckám

Pre Ashaben Mahendrabhai a jej rodinu solárna energia nielen znížila účty za elektrinu, ale stala sa aj zdrojom príjmu. Prebytočná vyrobená elektrina sa predáva späť do siete, čím sa peniaze vkladajú späť do ich vreciek. Tento posun nie je len o pohodlí; je to pre tieto rodiny finančná výhoda.

Osvetlenie životov, jedna strecha naraz

Miestni farmári Pingalsinh Karsanbhai Gadhvi a Surajben Gadhvi zažili výhody slnečnej energie na vlastnej koži. Odkedy pred šiestimi mesiacmi nainštalovali na svoj dom solárne strechy, zaznamenali výrazný pokles výdavkov na elektrinu. Pingalsinh to považuje za viac než len úspory; je to forma finančného zabezpečenia na ich zlaté roky.

Investícia do udržateľnej budúcnosti

Vplyv tejto solárnej iniciatívy ďaleko presahuje jednotlivé domácnosti. Z tohto čistého zdroja energie ťaží celá dedina vrátane škôl a verejných inštitúcií. Nie je to len spôsob, ako ušetriť peniaze; je to krok k udržateľnejšej a ekologickejšej budúcnosti.

Sila boha Slnka

Modhera, známa svojim starobylým chrámom Slnka, teraz čerpá energiu z rovnakého zdroja, ktorý uctieva. Vďaka 3D svetelnej show poháňanej výhradne solárnou energiou a nabíjacími stanicami pre elektrické vozidlá je dedina lídrom v oblasti trvalo udržateľných postupov.

Svetielko nádeje pre Indiu

Úspešný príbeh Modhery slúži ako plán pre ďalšie dediny a mestá v celej Indii. Prijatím podobných modelov sa komunity môžu stať sebestačnými vo svojich energetických potrebách. Je to pohyb smerom k svetlejšej a zelenšej budúcnosti.

V Modhere je budúcnosť poháňaná solárnou energiou. Prostredníctvom inovatívnych projektov a kolektívneho úsilia svojich obyvateľov obec nielen prijala obnoviteľné zdroje energie, ale je aj príkladom pre celý národ. Tento historický posun nie je len o využití sily slnka; ide o premenu životov, jeden lúč svetla za druhým.

Myslíte si, že sa Slovensko posunie ďalej v oblasti fotovoltiky?

Zdroje:

India’s first solar-powered village promotes green energy, sustainability and self-reliance | UN News

India’s first solar-powered village is ‘transforming’ residents lives, says UN chief | Euronews

India’s First Solar-Powered Village Pays Residents’ Electric Bills and Then Some – EcoWatch

India’s first fully solar village lights up the lives of poor residents | Reuters

Vložiť komentár