Moderné fotovoltaické panely sa vyznačujú vynikajúcou flexibilitou. Inštalovať sa dajú nielen na rôzne domy, budovy či haly, ale aj prístrešky a iné drobné stavby. Čo by ste o možnostiach inštalácie mali vedieť, ak chcete využiť ich plný potenciál?
Aby fotovoltaické panely dokázali účinne vyrábať elektrickú energiu, mali by byť dodržané nasledovné jednoduché pravidlá. Ideálne je, ak sa inštalujú na strechu s južnou orientáciou a sklonom 20 – 40 stupňov. Pred montážou je dôležité zanalyzovať okolie, či niektoré časti nebudú tienené komínom, satelitom, stromami alebo inými prvkami.
Inštalácia na plochú strechu
Montáž fotovoltaických panelov na rovnú strechu je pomerne pohodlná a jednoduchá. Zvoliť môžete jednu z dvoch obľúbených možností.
- Na strechu umiestnite tzv, plastbox (vaňu so sklonom 15 – 25 stupňov zaťaženú štrkom či pieskom), na ktorý sa priamo priskrutkuje fotovoltaický panel.
- Využijete samonosnú kovovú konštrukciu zaťaženú betónovými kockami.
Montáž na škridly
Na štandardné škridlové strechy s drevenými krovmi sa fotovoltaické panely montujú prostredníctvom špeciálnych hákov. Z príslušných miest sa odstránia škridly, do krovu sa priskrutkujú háky a na tie sa prichytia hliníkové profily nesúce samotné panely.
Inštalácia na pevnú konštrukciu
Tretím najčastejším spôsobom inštalácie fotovoltaických panelov, ktorý sa využíva v prípade šikmých striech, je montáž na špeciálnu hliníkovú konštrukciu. Existuje viacero systémov ukotvenia, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť konkrétnej nehnuteľnosti. Benefitom konštrukcie je nízka hmotnosť a odolnosť voči korózii.
V neposlednom rade, pri inštalácii je potrebné zvoliť aj miesto pre menič. Ten sa obvykle umiestňuje do interiéru.
Máte ďalšie otázky k možnostiam montáže fotovoltaiky? Neváhajte nás kontaktovať a dohodnite si konzultáciu zadarmo!