fbpx

História solárnej energie

Slnko je hybnou silou všetkého života na Zemi, a to od chvíle keď prvé mikróby vyvinuli svoju schopnosť fotosyntézy. Avšak je iróniou, že to viedlo k ničivej environmentálnej katastrofe, ktorú poznáme ako Veľká udalosť okysličovania.

Táto udalosť bola spôsobená emisiou plynného kyslíka, ktorý je produkovaný ako vedľajší produkt fotosyntézy. Aj keď tieto prvé organizmy poháňané slnečnou energiou spôsobili masové vyhynutie, tak dnes je solárna energia kľúčom k záchrane našej planéty.

Vznik solárnych panelov

V roku 1839 sa mladý francúzsky fyzik A. E. Becquerel zapríčil o vznik modernej solárnej energie.

V tom čase sa zamieraval na fosforenciu a luminiscenciu, vďaka čomu objavil fotovoltaický efekt.

Zistil, že keď boli platinové alebo zlaté platne ponorené do roztoku a potom vystavené nerovnomernému slnečnému žiareniu, vytvoril sa elektrický prúd.

Francúzsky matematik Mouchot a jeho asistent Abel Pifre v roku 1878 pokračovali vo vývoji prvého solárneho motora.

Svoj prvý solárny motor vystavovali na svetovej výstave v Paríži a za svoje úsilie získali zlatú medailu. 

Bohužiaľ, solárny motor predbehol svoju dobu. Francúzska vláda mala zato, že solárna energia nie je ekonomický životaschopná a tak ukončila jeho financovanie.

Našťastie vývoj solárnych panelov pokračoval ďalej.

Milníky v histórii solárnych panelov

  • 1888 –  ruský vedec Aleksandr Stoletov zostrojil a patentoval prvý skutočný solárny článok
  • 1905 – vďaka Albertovi Einsteinovi sa slnečná energia dostala do pozornosti sveta
  • 1954 – Bell Labs vyrobil prvý moderný solárny článok. Tento projekt bol priekopníkom technológie solárnej energie, ale bol neefektívny, pretože výroba iba jedného vatu elektriny stála 250 dolárov.
  • 1964 –  NASA  vypustila kozmickú loď Nimbus, satelit schopný fungovať výlučne na 470 wattovom solárnom poli
  • 1973 –   Univerzita v Delaware postavila prvú solárnu budovu s názvom “ Solar One”, bol to tiež prvý prípad vybudovania integrovanej fotovoltaiky – solárne panely boli integrované do strechy
  • 1979 – prezident Jimmy Carter dal na Biely dom nainštalovať solárne panely, ktoré o pár rokov neskôr prezident Reagan odstránil
  • 1981 –  Paul MacCready zostrojil Solar Challenger, prvé lietadlo na solárnu energiu
  • 2010 –  prezident Barack Obama zariadil nainštalovanie solárnych panelov v Bielom dome
  • 2016 – Bertrand Piccard absolvoval prvý let okolo sveta s nulovými emisiam so Solar Impulse 2, najvýkonnejším a najväčším lietadlo na solárny pohon v súčastnosti

Budúcnosť solárnych panelov

V súčastnosti majú fotovoltaické články účinnosť okolo 15%, čo znamená, že 85% svetla sa nepremení na využiteľnú energiu. Avšak vedci pracujú na nových technológiach, ktoré môžu zefektívniť solárne panely.

Keďže sa solárna technológia neustále vyvíja a zlepšuje, nové solárne články budú účinnejšie pri premene svetla na elektriku.

Ak zoberieme do úvahy aj čoraz nižšie náklady na solárnu energiu, tak je solárna enegia pripravená stať sa jednou z najdôležitejších technológii obnoviteľnej energie na nadchádzajúce desaťročia.

Zaujali sme vás a chceli by ste mať aj vy vlastné solárne panely, tak neváhajte a využite nezáväznú konzultáciu s našimi odborníkmi, ktorý vám radi povedia všetko potrebné o solárnych paneloch a odpovedia vám na všetky vaše otázky.

Zdroje

energysage.com

nspirecleanenergy.com

Vložiť komentár