Vyplávajte smerom k zelenšej budúcnosti: Solárne lode

Ahojte, čitatelia, ktorí sú ohľaduplní k životnému prostrediu! Máme pre vás niekoľko vzrušujúcich správ o tom, ako solárna technológia vytvára vlny v lodnom priemysle. Predstavte si toto: špičkové solárne riešenie, ktoré premení bežné povrchy lodí na energetické uzly. Solárne lode sa môžu stať skutočnosťou!

Znie to cool, však? No, presne to je to, čo medzinárodná lodná spoločnosť Carisbrooke Shipping spája s britským solárnym technologickým startupom Grafmarine. Poďme sa ponoriť do detailov!

Lode na solárny pohon? Povedz mi viac!

Predstavte si solárny systém, ktorý nielen generuje čistú energiu zo slnka, ale ju aj ukladá na neskoršie použitie a dá sa spravovať na diaľku. NanoDeck od Grafmarine to robí! Je to ako magický solárny koberec pre lode. Táto technológia využíva šikovný šesťuholníkový dizajn a jej cieľom je, aby sa každý rovný povrch na lodi stal zdrojom obnoviteľnej energie.

Spolupráca na mori

Pred uzavretím dohody Carisbrooke Shipping a Grafmarine spolupracovali už rok. Carisbrooke Shipping požičala jedno zo svojich plavidiel, UAL Osprey, na testovaciu jazdu. Nainštalovali sa články NanoDeck a loď vyplávala a zbierala údaje v reálnom čase, aby ukázala, ako dobre dokáže generovať solárnu energiu a zároveň čeliť výzvam na otvorenom mori. Spojler: Fungovalo to pôsobivo!

Plavba smerom k zelenšiemu horizontu

Kapitán Simon Merritt z Carisbrooke Shipping vyjadril svoje nadšenie z toho, že je priekopníkom tejto inovatívnej technológie. Dúfajú, že s niektorými vylepšeniami a vylepšeniami bude riešenie Grafmarine prínosom nielen pre ich vlastnú flotilu, ale prispeje aj k udržateľnejšiemu priemyslu lodnej dopravy v súlade s cieľmi stanovenými Medzinárodnou námornou organizáciou (IMO).

Prečo na tom záleží

Možno sa teraz pýtate, prečo robia tieto solárne lode rozruch? Námorný sektor sa vo veľkej miere spolieha na fosílne palivá, ktoré prispievajú k emisiám skleníkových plynov. V skutočnosti sú všetky plavidlá spolu zodpovedné za približne 3 % celkových emisií skleníkových plynov ročne. Je najvyšší čas, aby lodný priemysel dohnal snahy o dekarbonizáciu na súši.

Ozelenenie mora

Grafmarine je na misii urobiť námorný priemysel ekologickejším využitím sily slnka. Ich spolupráca so spoločnosťou Carisbrooke Shipping sa dokonale zhoduje s víziou IMO o čistejších a obnoviteľných zdrojoch energie s cieľom znížiť vplyv tohto odvetvia na životné prostredie.

Za horizontom

Počiatočný test sa uskutočnil v rovníkových vodách, ale Grafmarine plánuje ďalšie testy v celej Európe, vrátane Keltského mora a prístavu Tyne. Toto vzrušujúce partnerstvo medzi solárnou technológiou a lodnou dopravou môže čoskoro zmeniť spôsob, akým sa pozeráme na pohon plavidiel, čo nám pomôže plaviť sa smerom k čistejšej a zelenšej budúcnosti.

Takže, tu to máte, ľudia – solárna revolúcia na mori! Je to žiarivý príklad toho, ako môžu inovácie a spolupráca výrazne preraziť v boji proti klimatickým zmenám. Zostaňte naladení na našej vzrušujúcej ceste smerom k udržateľnejšiemu lodnému priemyslu.

Zdroje:

Solar, shipping companies partner to innovate marine solar solution (solarmagazine.com)

Grafmarine Solar Energy Cells Tested on Carisbrooke Vessel (maritime-executive.com)

Carisbrooke Shipping trials Grafmarine’s solar energy cells – Offshore Energy (offshore-energy.biz)

Carisbrooke Shipping trials Grafmarine’s solar energy cells | G-LOGISTICS <span>JOINT STOCK COMPANY</span> (g-logs.com)

Vložiť komentár