Fotovoltika v doprave

Vývoj solárnej fotovoltiky (PV) predstavuje významný krok smerom k ekologickejšej budúcnosti dopravy. Aj keď súčasná fotovoltická technológia nemusí plne poháňať elektrické vozidlá, zohráva kľúčovú úlohu pri zvyšovaní energetických potrieb. Fotovoltika má potenciál v dopravnom priemysle, od áut a autobusov až po verejnú dopravu, dokonca aj lietadlá.

Využitie fotovoltiky: Ako to funguje

FV technológia funguje na princípe premeny svetla na elektrinu. Keď fotóny dopadajú na povrch vyrobený zo špecializovaných materiálov, uvoľňujú elektróny a generujú elektrický prúd. To odlišuje PV od solárnej tepelnej technológie, ktorá sa pri ohrievaní tekutín spolieha na slnečné svetlo.

Organická fotovoltika si získala pozornosť vďaka svojej nákladovej efektívnosti, nižšej toxicite materiálov a zníženému vplyvu na životné prostredie v porovnaní s tradičnými kremíkovými solárnymi článkami. Rozvíjajúce sa technológie, ako je fotovoltické sklo, sú sľubné, najmä pokiaľ ide o zvýšenie výkonu v elektrických vozidlách, vzhľadom na ich vlastnosti podobné sklu, ktoré sú vhodné pre okná a iné sklenené aplikácie.

Elektrické autá: Posilnenie zhora

Aj keď súčasné fotovoltické strechy na autách nemusia úplne nabiť vozidlo, zohrávajú kľúčovú úlohu pri napájaní pomocných funkcií. Vozidlá, ako je plug-in Toyota Prius, využívajú solárne panely na streche na nabíjanie batérie počas parkovania, čím prispievajú k systémom, ako je satelitná navigácia a klimatizácia. Prístavy pre autá pokryté FV panelmi v oblastiach nabíjania elektrických vozidiel poskytujú prístrešie a vyrábajú elektrinu, čo demonštruje dvojitú výhodu.

Verejná doprava: Cesta k udržateľnosti

Mestá, ktoré sú zodpovedné za významnú časť globálnych emisií oxidu uhličitého, musia transformovať svoje systémy verejnej dopravy. Autobusy na solárny pohon, hoci nie sú priamo vybavené panelmi, sú príkladom trvalo udržateľného prístupu. Nabíjacie stanice využívajúce solárnu energiu pred nastúpením autobusu na svoju trasu predstavujú životaschopné riešenie. Tento prechod na solárnu energiu môže byť pre miestne orgány z dlhodobého hľadiska aj nákladovo efektívny.

Elektrické lietadlá: Ašpirácie a výzvy

Zatiaľ čo lietadlá na solárny pohon zostávajú víziou budúcnosti, súčasné obmedzenia sú evidentné. Solar Impulse s monumentálnym rozpätím krídel a tisíckami solárnych článkov mohol niesť iba pilota. Pátranie po solárnom lete pokračuje, pričom americké námorníctvo je priekopníkom bezpilotných solárnych vozidiel. Tieto inovácie nemusia niesť veľké zaťaženie, ale majú potenciál pre úlohy, ako sú zobrazovacie a komunikačné relé.

Cesta vpred: Inovácie v solárnej doprave

Budúcnosť dopravy závisí od obnoviteľných zdrojov energie, ako je solárna energia. Nedávne pokroky v oblasti organických polovodičov, ako sú polymérové solárne články (PSC), ponúkajú sľub. Tieto PSC, propagované spoločnosťou NextGen Nano, sú flexibilné a polotransparentné, prispôsobené rôznym dopravným aplikáciám. Navyše sú v porovnaní s tradičnými kremíkovými článkami šetrné k životnému prostrediu, čím sa minimalizujú nebezpečné materiály počas výroby a likvidácie.

Fotovoltika a jej posun

Fotovoltika je pripravená zohrať transformačnú úlohu v posune dopravného priemyslu smerom k udržateľnosti. Aj keď existujú súčasné obmedzenia, prebiehajúce inovácie a prelomy v oblasti fotovoltických technológií sľubujú budúcnosť, v ktorej sa solárna energia stane neoddeliteľnou súčasťou našej dopravnej infraštruktúry. Využitím sily slnka dláždime cestu pre zelenšiu a udržateľnejšiu budúcnosť v doprave.

Zdroje:

How photovoltaic technology can be used in transport – Future Power Technology Magazine | Issue 142 | January 2022 (nridigital.com)

From Fuel to Photovoltaics – How Photovoltaic Technology Can Be Used in Transport | AltEnergyMag

PV & Transport – IEA-PVPS

Vložiť komentár